Espoon Järvenperässä on aktiivinen rivitaloyhtiö, jossa tehdään itse kaikki, mitä voidaan. Asunto-oy Puutarhanrantaan kuuluu 33 huoneistoa. Taloyhtiö täyttää syksyllä 40 vuotta.
Taloyhtiön puheenjohtaja Kirsi Valerius kertoo, että taloyhtiöllä on päivystyssopimus kiinteistöhuollon kanssa akuuttien ja kiireellisten tilanteiden varalta. Huoltoon voi ilmoittaa esimerkiksi äkillisestä vesivahingosta tai putkivuodosta. Myös talvikunnossapito on tilattu huoltoyhtiöltä, mutta muut kiinteistön hoitoon liittyvät asiat osakkaat tekevät pääasiassa itse.
Itse tekemällä säästämme kustannuksissa. Meidän ei tarvitse nostaa vastikkeita.
Taloyhtiön omassa Whatsapp-ryhmässä voi pyytää naapuriapua tai laittaa viestiä hallitukselle, jos eteen tulee ongelma, jota ei itse osaa ratkaista. Kyse voi olla esimerkiksi viemäritukoksesta. Taloyhtiön varastosta löytyy ensiavuksi viemärin avausaineita.
Varastossa on myös erilaisia työkaluja, kuten akkumoottorisaha, siimaleikkuri ja muita pihan hoitoon liittyviä välineitä. Jos jotain puuttuu tai on mennyt rikki, siitä voi ilmoittaa Whatsapp-ryhmässä.
Pari vuotta sitten taloyhtiössä uusittiin talkoilla sadevesikaivot ja niiden ohjaus. Hallitus hankki tarvittavat kaivot ja putket. Rännien alla olevat vanhat betonikupit poistettiin. Niiden paikoille kaivettiin uudet muoviset sadevesikaivot ja niihin asennettiin poistoputket ohjaamaan sadevesi talosta poispäin.
Samana vuonna maalattiin talkoilla roskakatos, huoneistokohtaiset ulkovarastot ja terassien valokatteiden puukehikot. Taloyhtiössä on paljon aktiivista porukkaa.
Tämä sisältö näkyy vain tilaajille
Tilaamalla Kotitalo-lehden saat lukuoikeuden kaikkeen sisältöön kotitalolehti.fi:ssä.
Tutustu 2 viikkoa maksutta
Oletko jo tilaaja?
Tuleeko taloyhtiöllesi Kotitalo-lehti?